„mDowód” jako dokument potwierdzający tożsamość osoby stawającej przed notariuszem
„mDowód” jako dokument potwierdzający tożsamość osoby stawającej przed notariuszem
Od 1 września 2023 r. kancelarie notarialne, zgodnie z art. 83 ustawy o aplikacji mObywatel, mogą dokonywać identyfikacji klienta oraz weryfikacji jego tożsamości przy użyciu dokumentu udostępnianego w ww. aplikacji, o nazwie „mDowód”. Tym samym, jeżeli stawający przed notariuszem klient posiada aplikację mObywatel, a w niej pobrany „mDowód”, może wówczas na tej podstawie dokonać czynności, oczywiście jeżeli nie zachodzą inne okoliczności wywołujące wątpliwości co do jego tożsamości.
„mDowód” w relacji z kancelarią notarialną działa tak samo jak dowód osobisty wydawany przez gminę. Jednakże, nie należy utożsamiać tych dokumentów ze sobą, ponieważ każdy z nich, pomimo że dotyczą tej samej osoby, posiada swój indywidualny i odrębny numer oraz serię.
Dokument tożsamości w aplikacji mObywatel zawiera:
1) dane użytkownika aplikacji pobrane z rejestru PESEL:
a) nazwisko i imię (imiona),
b) numer PESEL,
c) datę urodzenia,
d) obywatelstwo,
e) imię ojca,
f) imię matki;
2) fotografię użytkownika aplikacji pobraną z Rejestru Dowodów Osobistych;
3) numer, serię, datę wydania i termin ważności.
Notariusz może zweryfikować autentyczność „mDowodu” na kilka sposobów: pierwszym jest wizualna ocena danych zawartych w dokumencie pokazanym na urządzeniu klienta ze zwróceniem uwagi na cechy charakterystyczne; drugim jest możliwość sprawdzenia funkcjonalności aplikacji, tzn. czy interfejs i inne dokumenty działają jak w oprogramowaniu mObywatel oraz trzecim sposobem jest weryfikacja przy użyciu kodu „QR” okazanego w kancelarii notarialnej, skanowanego przy użyciu aplikacji klienta.