AKTUALNOŚCI
KANCELARII

UMOWA PRZEDWSTĘPNA SPRZEDAŻY

UMOWA PRZEDWSTĘPNA SPRZEDAŻY

UMOWA PRZEDWSTĘPNA SPRZEDAŻY

 

Czym jest umowa przedwstępna sprzedaży?

Umowa przedwstępna została uregulowana w art. 389-390 kodeksu cywilnego. Stanowi ona zobowiązanie jednej lub dwóch stron umowy do zawarcia oznaczonej umowy. Powinna także zawierać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej (umowy sprzedaży). Innymi słowy umowa przedwstępna sprzedaży stanowi drogę dojścia do zawarcia transakcji przeniesienia prawa własności nieruchomości.

Kiedy podpisać umowę przedwstępną sprzedaży?

- umowę przedwstępną sprzedaży zawiera się w celu zabezpieczenia strony zobowiązanej do kupna, aby strona zobowiązana do sprzedaży nie mogła zbyć nieruchomości osobie trzeciej,

- umowę przedwstępną zawiera się, gdy w chwili jej zawierania strony nie chcą lub nie mogą zawrzeć umowy przyrzeczonej, a jednak chcą zapewnić sobie możliwość jej zawarcia w przyszłości, przykładowo strona zobowiązana do kupna część środków przeznaczonych na zakup chce uzyskać z kredytu i na moment podpisania umowy zobowiązującej nie jest w posiadaniu całej kwoty sprzedaży,

- umowę przedwstępną zawiera się, także gdy strony umowy chciałyby zawrzeć umowę pod pewnym warunkiem, przykładowo pod warunkiem, że strona zobowiązana do sprzedaży zobowiąże się do podziału geodezyjnego działki, będącej przedmiotem sprzedaży.

 

Zadatek, a zaliczka w umowie przedwstępnej.

Zadatek został zawarty w art. 394 kodeksu cywilnego. Zadatek dany przy zawarciu umowy przedwstępnej ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej. Gdy dojdzie do podpisania umowy przyrzeczonej zadatek zostaje zaliczony na poczet ceny sprzedaży.

Zadatek powinien zostać zwrócony:

- w przypadku niewykonania przez Stronę zobowiązaną do sprzedaży zobowiązań wynikających z umowy przedwstępnej,

- w przypadku gdyby do zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży nie dojdzie z przyczyn leżących po obu Stronach (Strony zobowiązanej do sprzedaży i Strony zobowiązanej do kupna) albo z przyczyn, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności,

Zaliczka została uregulowana natomiast w art. 487-497 kodeksu cywilnego. Wpłacona przez Stronę zobowiązaną do kupna zaliczka w przypadku wykonania umowy przedwstępnej ulega zaliczeniu na poczet ceny. W każdym wypadku nie zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży zaliczka wpłacona na poczet ceny sprzedaży ulega zwrotowi przez Stronę zobowiązaną do sprzedaży Stronie zobowiązanej do kupna w nominalnej wysokości. W przeciwnym razie strona może domagać się jej zwrotu oraz naprawienia szkody.

Podsumowując, zadatek ma formę zabezpieczającą wykonanie umowy, a zaliczka jest jedynie częścią zapłaconej ceny przedmiotu umowy sprzedaży.